Miasto Turek

MAGDALENA GUZIAK WOLONTARIUSZEM ROKU 2021

Po raz osiemnasty osoba pracująca bezinteresownie na rzecz innych została doceniona nagrodą i tytułem Wolontariusz Roku. Dzisiaj (5 grudnia 2021 r.) z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, rozstrzygnięty został konkurs na Wolontariusza Roku 2021. Tytuł ten trafił do Magdaleny Guziak.

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, wolontariusze z Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych ponownie spotkali się, aby podsumować swoją pracę. Od roku Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych mieści się w Miejskim Domu Kultury przy ul. Kościuszki. To właśnie tam realizowane są pomysły wolontariuszy, którym na co dzień przyświeca jeden cel, jakim jest pomoc innym. Kierują się ideą „Kiedy pomagamy innym pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy zatacza koło i wraca do nas”. I dobro faktycznie wraca, czego wolontariusze doświadczyli już wielokrotnie, choćby kiedy jedna z wolontariuszek potrzebowała krew. Wszyscy pamiętają te długie kolejki chętnych do jej oddania. Zmarłą wolontariuszkę Agatę Pilarską uczczono minutą ciszy.

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że działalność wolontariuszy zasługuje za uznanie. Dlatego corocznie od 2006 roku wyróżniani są ludzie, którzy bezinteresownie pomagają innym. Celem konkursu o tytuł „Wolontariusz Roku” jest m.in. uhonorowanie dobroczynnej, społecznej działalności osób, które bez względu na wiek, wykształcenie i stan zdrowia, pracują bez wynagrodzenia na rzecz mieszkańców miasta Turku. Wśród dotychczas wyróżnionych tytułem „Wolontariusz Roku” są: Jadwiga Adaszak (2006), Maria Kur-Sulkowska (2007), Dariusz Mikołajewski (2008), Karolina Sobczak (2008), Zbigniew Ryczyński (2009), Jacek Sulkowski (2009), Łukasz Joksch (2010), Agata Dąbkowska (2011), Jadwiga Mariola Jankowska (2012), Agnieszka Łapka (2012), Andżelika Nawrocka (2013), Mariusz Szymczak (2014), Miłosz Gozdalik (2015), Ewa Podemska (2016), Monika Kluska (2017), Bartosz Zygmunt (2018) i Michał Dębczyński (2019).

Kandydatów do tegorocznego konkursu mogły zgłaszać osoby indywidualne, instytucje publiczne, stowarzyszenia i fundacje, które doświadczyły bezinteresownej, dobroczynnej, społecznej pomocy osoby indywidualnej. Nagrodę 1.000 zł i tytuł „Wolontariusz Roku 2021” otrzymała Magdalena Guziak. Wolontariuszką jest od 2015 r. Nie szuka rozgłosu, zawsze uśmiechnięta, pełna energii gotowa do działania z kreatywnymi pomysłami. W bieżącym roku mimo panującej pandemii nie zwalniała tempa. Zawsze można było na nią liczyć, zarówno przy przedsięwzięciach akcyjnych takich jak ,,Turkowska paczka”, ,,Bal osób niepełnosprawnych”, jak też przy stałych działaniach polegających na pomocy osobom niepełnosprawnym bądź przebywającym w izolacji. Z pewnością jest ona dobrym przykładem do naśladowania.


Magdalenie Guziak nagrodę wręczył burmistrz Romuald Antosik, który również włącza się w działania turkowskiego Centrum Wolontariatu. Wolontariuszka Roku 2021 otrzymała też dedykowaną koszulkę.


Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza nie zabrakło życzeń i niespodzianek dla wszystkich, którzy bezinteresownie pracują na rzecz innych. Tradycyjnie był też olbrzymi tort, jaki rozdzielono wśród zebranych. Jak zwykle też spotkanie odbywało się w serdecznej i radosnej atmosferze. Artystycznie spotkanie uatrakcyjnili Iga Kurasik i Piotr Podembski.