Obowiązuje nowa lista leków refundowanych, w tym wykaz leków dla seniorów
Obowiązuje nowa lista leków refundowanych, w tym wykaz leków dla seniorówObowiązuje nowa lista leków refundowanych, w tym wykaz leków dla seniorów
Niepelnosprawni.pl

Leki dla kobiet z zaawansowanym nowotworem jajnika oraz dla pacjentów z chorobą Parkinsona – m.in. takie środki znalazły się na obowiązującej od 1 września nowej liście leków refundowanych. Po raz pierwszy wraz z nią opublikowano wykaz bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia.

Przygotowując nową listę refundacyjną, resort zdrowia podkreślał, że przyniesie ona pozytywne zmiany dla kobiet borykających się z zaawansowanym nowotworem jajnika.

Jakie leki są refundowane?

W ramach programów lekowych refundacją objęto lek Lynparza w leczeniu podtrzymującym olaparybem chorych na nawrotowego platynowrażliwego zaawansowanego raka jajnika, raka jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej.

„Refundacja leku Lynparza zapewni pacjentkom z zaawansowanym nowotworem jajnika skuteczną i bezpieczną farmakoterapię” – przekonywał resort.

Z kolei w ramach katalogu chemioterapii refundacją w nowych wskazaniach objęto lek Somatuline Autogel (lanreotyd). Dotychczasowe wskazania rozszerzono o leczenie guzów neuroendokrynnych żołądkowo-jelitowo-trzustkowych nieznanego pochodzenia.

Na liście aptecznej znalazły się substancje czynne stosowane w przypadku schizofrenii (arypiprazol w postaci zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) oraz pramipeksol używany w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych.

„Refundacja tego leku zwiększy dostęp do leków w terapii choroby Parkinsona” – wskazywało MZ.

Refundowane także będą m.in.: tapentadol - stosowany przy przewlekłym bólu pacjentów onkologicznych i mometazon - lek w terapii alergicznych nieżytów nosa i chorobach zapalnych skóry. Ponadto niektóre leki objęto refundacją w dodatkowych wskazaniach, a także we wskazaniach pozarejestracyjnych.

Więcej w portalu Niepelnosprawni.pl

 
 
 
 
 
© 2014 - 2021  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl