Józef Miłobędzki, urodzony w 1877 roku w Turku, a jego życie zakończone 20 lutego 1938 roku w Warszawie, to postać, która zapisała się w historii Polski jako wybitny leśnik i urzędnik.
Jego wkład w rozwój leśnictwa w Polsce oraz działalność administracyjna miały istotne znaczenie dla ówczesnych czasów.
Życiorys
W 1899 roku Józef Miłobędzki zakończył studia na Wydziale Leśnym w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, zlokalizowanym w Puławach. Przed wybuchem I wojny światowej był zatrudniony w zarządzie lasów dawnych terenów Księstwa Warszawskiego.
W marcu 1918, w czasach Rady Regencyjnej, Józef Miłobędzki otrzymał zaszczytną funkcję naczelnika nowo utworzonego Wydziału Leśnego w Ministerstwie Rolnictwa i Dóbr Koronnych. Niedługo później, 16 października tego samego roku, jednostka ta przekształciła się w Sekcję Leśnictwa, a Józef Miłobędzki objął kierownictwo Wydziału Ochrony Lasów. Później zarząd powierzono Janowi Miklaszewskiemu, a on sam zdecydował się na założenie prywatnego biura leśnego.
Ważnym momentem w jego karierze było 11 listopada 1918 roku, kiedy to pod jego dowództwem, w asyście wojskowej, polscy leśnicy zorganizowali przejęcie siedziby ministerstwa rolnictwa przy ul. Krakowskie Przedmieście 69 oraz biur głównego zarządu lasów, które mieściły się w Galerii Luxenburga w Warszawie.
W roku 1925 do ważnych wydarzeń należy powołanie go przez Adama Loreta na stanowisko inspektora lasów w Dyrekcji Warszawskiej Lasów Państwowych. Po utworzeniu Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, Józef Miłobędzki zyskał pozycję kierownika inspekcji głównej. W maju 1928 roku przez krótki czas pełnił również obowiązki dyrektora Lasów Państwowych w Białowieży, zastępując Stanisława Zaniewskiego, który ustąpił z tego stanowiska na swoją prośbę. Po tym okresie powrócił do Warszawy, gdzie, od 1 lutego 1934 roku, kierował działem produkcji, pełniąc tę funkcję aż do swojej śmierci 20 lutego 1938 roku.
Józef Miłobędzki był bratem chemika Tadeusza Miłobędzkiego. Na stałe spoczywa w cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: MIŁOBĘDZCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 24.01.2021 r.]
- Krzysztof Fronczak: Znaki czasu. Wczoraj i dziś Lasów Państwowych. Warszawa: Centrum Informacyjne Lasów Państwowych, 2013, s. 7. ISBN 978-83-61633-73-0.
- Nekrologi Warszawskie. [dostęp 13.11.2016 r.]
- Ginące drzewo, Ziemia nr 11 (12.03.1910).
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Irena Tomaszak-Zesiuk | Aleksander Emil Ulrych | Irena Nowacka | Marian Marczewski | Jerzy Tokarski | Ryszard Bartosik | Waldemar Buda | Józef Ziarnkowski | Andrzej Bednarek (samorządowiec) | Wiktor Eugeniusz Nowakowski | Bogdan Sawicki (działacz państwowy)Oceń: Józef Miłobędzki