Irena Nowacka


Irena Maria Nowacka, która przyszła na świat 8 września 1950 roku w Turku, jest znaną osobą na polskiej scenie politycznej. Jej kariera obejmuje wiele ról, w tym polityka, samorządowca oraz nauczyciela.

Nowacka zasiadała w Sejmie w czterech kadencjach, a mianowicie I, II, III oraz IV, co dowodzi jej długotrwałej obecności oraz wpływu w polskim parlamencie.

Życiorys

Irena Nowacka to postać, której działalność polityczna i społeczna miała znaczący wpływ na region. W 1984 roku zakończyła edukację na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Łódzkim. Następnie rozpoczęła pracę jako nauczyciel w szkołach podstawowych, stawiając w ten sposób fundamenty swojej kariery edukacyjnej.

W latach 1976-1990 była aktywnym członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co pozwoliło jej zdobyć doświadczenie w działaniach politycznych. W okresie od 1988 do 1990 roku pełniła rolę I sekretarza Komitetu Miejskiego PZPR w Błaszkach, co stanowiło ważny krok w jej karierze politycznej.

W latach 1984-1990 była również zastępcą komendanta Chorągwi Sieradzkiej Związku Harcerstwa Polskiego, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój lokalnej młodzieży. Po zmianach ustrojowych w Polsce od 1990 roku, Irena Nowacka zaangażowała się w działalność w Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W latach 1991-2005 reprezentowała SLD jako poseł na Sejm, działając w okręgach wyborczych nr 6, nr 40 oraz nr 11.

Jednakże w 2005 roku nie udało jej się zdobyć reelekcji. Mimo to, w 2006 roku powróciła do życia publicznego jako radna sejmiku łódzkiego z listy Lewicy i Demokratów. W 2009 roku podjęła próbę zdobycia mandatu do Parlamentu Europejskiego, która okazała się nieudana. W 2010 roku, pomimo wcześniejszych trudności, skutecznie ubiegała się o reelekcję do sejmiku z listy SLD, co dowodzi jej determinacji i zaangażowania w życie polityczne.

W marcu 2014 roku, po wielu zmianach w swoim życiu zawodowym, wystąpiła z Sojuszu Lewicy Demokratycznej i przyczyniła się do stworzenia klubu radnych Lewica Samorządowa w sejmiku województwa. W tym samym roku nie podjęła już kandydatury na kolejny wybór.

W 2010 roku Irena Nowacka została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi, co stanowi świadectwo uznania jej zasług w pracy na rzecz społeczności lokalnej i politycznej.


Oceń: Irena Nowacka

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:10