Profim to renomowany polski producent mebli biurowych, który może poszczycić się wyjątkowymi osiągnięciami w branży. Od momentu założenia w ciągu ćwierć wieku, firma ta stworzyła blisko 100 różnorodnych kolekcji siedzisk, co świadczy o jej innowacyjności oraz zaangażowaniu w rozwój produktów.
Całkowita produkcja Profim wynosi około 120 000 siedzisk miesięcznie, co czyni ją znaczącym graczem na rynku mebli biurowych. Sieć sprzedaży tego producenta rozwija się dynamicznie i obejmuje współpracę z 1100 dealerami w 30 krajach, co znacznie poszerza zasięg jego działalności międzynarodowej.
W 2016 roku przychody ze sprzedaży Profim przekroczyły 470 milionów złotych, przy czym sprzedaż zagraniczna stanowiła ponad 70 procent tych dochodów. Tak wysoki odsetek eksportu wskazuje na silną pozycję marki na rynkach międzynarodowych.
Dodatkowo, firma wprowadziła innowacyjny system sprzedażowy Top Partner, który obejmuje osiemdziesiąt placówek rozsianych po całym kraju. To nowe podejście do sprzedaży na pewno przyczyni się do dalszego rozwoju i umocnienia pozycji Profim jako lidera w swoim sektorze.
Historia
Rok 1991 był przełomowy, gdyż to wtedy Ryszard Rychlik wraz z Andrzejem Opłatkiem oraz Bogdanem Kaczmarkiem zainaugurowali działalność spółki, której początkowy kapitał zakładowy wynosił osiem tysięcy dolarów. Na początku firma skupiała się na imporcie alarmów z Tajwanu, a następnie rozszerzyła swoją ofertę o pozłacane meble wykonane z metalu pokrytego mosiądzem i szkła. Na wyjątkowe krzesła, które zwróciły uwagę Kaczmarka podczas zwiedzania targów mody, nie można było wówczas znaleźć w Polsce. To zaowocowało importem krzeseł z Tajwanu.
Wobec wprowadzenia przez rząd wysokich ceł na importowane meble, firma podjęła decyzję o sprowadzaniu komponentów z Włoch. W 1994 roku Profim, aby uniknąć konkurencji z firmą Nowy Styl, zainwestowało w produkcję mebli o wysokiej jakości, które nie były dostępne w ofertach konkurencyjnych przedsiębiorstw.
W 1996 roku, kiedy liczba pracowników przekroczyła osiemdziesięciu, Profim przejął Zakład Elementów Automatyki, włączając do zespołu ponad 120 osób oraz nowoczesne urządzenia do obróbki metali. W tym samym roku firma nawiązała współpracę z IKEA, co zaowocowało produkcją krzeseł „Korpo” i „Sarna”. Tego samego roku powołano również do życia spółkę joint venture Promif, której siedziba znajdowała się w Moskwie, a działalność trwała do 1998 roku. Wprowadzenie do sprzedaży krzesła konferencyjnego „Muza” uczyniło je jednym z najpopularniejszych produktów marki.
W związku z dynamicznie rosnącą produkcją, zakład został przeniesiony z Dzierżąznej do nowoczesnej hali po Mirandzie, zlokalizowanej przy ulicy Kaliskiej w Turku. W 1998 roku Profim po raz pierwszy uczestniczyło w targach ORGATEC, na których firma jest obecna do dziś.
Aby móc skutecznie rywalizować na niemieckim rynku, Profim podpisało umowę z biurem projektowym ITO Design, co doprowadziło do powstania popularnej kolekcji krzeseł Xenon, która stała się ikonicznym produktem marki. Do 2006 roku Profim kontynuowało rozwój, przejmując tereny przyległe do byłego Zakładu Elementów Automatyki przy ul. Górniczej 16, gdzie zbudowano nowoczesną chromownię. Miejsce to obecnie funkcjonuje jako zakład G16.
Pierwszy showroom otwarto w 2007 roku w Schweinfurt w Niemczech, a w następnych latach do sieci dołączyły lokalizacje w Lipsku, Berlinie, Hamburgu, Düsseldorfie, Frankfurcie, Monachium oraz Dortmundzie. Planowany jest również otwarty showroom w Stuttgarcie. Rok 2008 był rokiem budowy zakładu G8, a nowy biurowiec przy tym zakładzie został oddany do użytku w 2011 roku.
W 2015 roku firma zakończyła budowę zakładu G10, który zajmuje się szyciem i obróbką tkanin. Dwa lata później, w 2017 roku, fundusz Innova Capital przejął 75% udziałów w spółce, podczas gdy Ryszard Rychlik i Andrzej Opłatek zachowali odpowiednio 16% i 9% udziałów.
W 2018 roku Grupa Flokk ogłosiła zamiar zakupu Profim w drodze wymiany akcji. W ramach tej transakcji fundusze zarządzane przez Triton, głównego właściciela Grupy Flokk, pozostałyby większościowym akcjonariuszem firmy, natomiast fundusz Innova Capital, dotychczasowy właściciel Profim, stałby się największym udziałowcem mniejszościowym. Niestety, w nocy 27 listopada 2019 roku, około godziny 2:00, miała miejsce tragedia, gdyż zakład G16 spłonął w pożarze, jednak na szczęście nikt z pracowników nie odniósł obrażeń.
W 2021 roku firma przyjęła nową nazwę – Flokk sp. z o.o. oraz podjęła decyzję o przeniesieniu produkcji Offect ze Szwecji oraz Giroflex ze Szwajcarii do zakładu znajdującego się w Turku.
Przypisy
- Turek.net.pl, Wideo: Nocny pożar w PROFIm strawił doszczętnie 5 oddziałów. Na miejscu... [dostęp 27.11.2019 r.]
- ISB, Grupa Flokk przejmuje polskiego producenta siedzisk biurowych Profim, „WP money”, 28.02.2018 r. [dostęp 29.04.2018 r.]
- MarekM. Hryniewicki MarekM., Wizjonerzy i biznesmeni cz. II, „Wydawnictwo meble.pl”, 2017 r.
- Turek.net.pl, Profim sprzeda 75% udziałów. Współpraca z Innova Capital to wielka szansa -... – Turek.net.pl [dostęp 29.04.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Cmentarz ewangelicki w Turku | Poduchowne (Turek) | Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera | Ratusz w Turku (Polska) | Miranda (przedsiębiorstwo) | I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Turku | Nadleśnictwo Turek | Zdrojki (Turek) | Tur Turek | Stadion 1000-lecia w Turku | Domy tkaczy w TurkuOceń: Profim