Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera


Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera jest ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta. To instytucja, która pełni rolę miejskiej jednostki organizacyjnej, mającej na celu promocję i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Siedzibą muzeum są pomieszczenia XIX-wiecznego ratusza, który jest symbolem architektonicznym Turku, a jego historia sięga daleko w przeszłość. Obiekt ten nie tylko pełni funkcje wystawiennicze, ale także stanowi cenny element historii regionu.

Historia

Historia muzealnictwa w Turku ma swoje korzenie już w 1962 roku, kiedy to powstało Turkowskie Towarzystwo Kultury. Organizacja ta, posiadająca w swoim składzie sekcję muzealną, w pierwszym dziesięcioleciu działalności organizowała różnego rodzaju wystawy oraz gromadziła eksponaty, które były ściśle związane z historią oraz kulturą zarówno miasta, jak i jego okolic.

W wyniku tej dynamicznej działalności, w 1972 roku otwarto Izbę Regionalną znajdującą się przy Powiatowym Domu Kultury. Placówka ta funkcjonowała pod tą nazwą aż do 1978 roku, zdobywając w tym czasie status instytucji państwowej w 1975 roku oraz przeprowadzając się do pomieszczeń ratusza w 1977 roku. Od 1978 roku muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Rzemiosła Tkackiego, stanowiąc filię Muzeum Okręgowego w Koninie.

W 1984 roku placówka zyskała pełną samodzielność i stała się jednostką miejską. W 2001 roku rozpoczęła się przebudowa budynku ratusza, mająca na celu przystosowanie przestrzeni wyłącznie do celów muzealnych. Otwarcie po remoncie miało miejsce w maju 2012 roku, co zbiegło się ze zmianą nazwy na Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.

Wystawy

Obecnie w muzeum można podziwiać kilka interesujących wystaw stałych, które ukazują bogatą historię oraz kulturę regionu. Oto one:

  • „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera – wystawa ta prezentuje sylwetkę oraz twórczość patrona muzeum, obejmująca aż cztery sale. W jej ramach można zobaczyć m.in. szkice i projekty witraży oraz polichromii, które zostały stworzone z myślą o kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.
  • Wystawa archeologiczna – ta ekspozycja gromadzi eksponaty odkryte podczas wykopalisk, które miały miejsce od 2002 roku we wsi Gąsin. Prezentowane artefakty pochodzą z okresu kultury łużyckiej oraz skamieliny zwierząt sprzed tysięcy lat odkryte w trakcie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Węgla Brunatnego Adamów.
  • Wystawa etnograficzna – ukazuje codzienne życie tkaczy z Turku, których korzenie sięgają terenów takich jak Saksonia, Czechy, Austria i Węgry. Ekspozycja obejmuje rekonstrukcje tradycyjnych warsztatów pracy oraz wyposażenia mieszkań, w tym meble, przedmioty codziennego użytku oraz stroje.
  • „1956 dni w okupowanym Turku” – unikalna wystawa nosząca tytuł „Opowieści pewnej ulicy – 1956 dni w okupowanym Turku”. Powstała na podstawie niezwykłego zbioru około 4 tysięcy oryginalnych negatywów, które zostały wykonane przez agendę terenową Kreisbildstelle Turek/Wartheland w czasie hitlerowskiej okupacji od października 1941 do grudnia 1943 roku. Zbiory te, znane jako „Archiwum Igły”, są jedyną tak obszerną kolekcją fotografii dokumentujących codzienne życie w okupowanym Turku w Polsce, a być może również w Europie.

Przypisy

  1. 1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy - Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera [online], www.muzeum.turek.pl [dostęp 01.12.2022 r.]

Oceń: Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:11