Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera jest ważnym punktem na kulturalnej mapie miasta. To instytucja, która pełni rolę miejskiej jednostki organizacyjnej, mającej na celu promocję i ochronę lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Siedzibą muzeum są pomieszczenia XIX-wiecznego ratusza, który jest symbolem architektonicznym Turku, a jego historia sięga daleko w przeszłość. Obiekt ten nie tylko pełni funkcje wystawiennicze, ale także stanowi cenny element historii regionu.
Historia
Historia muzealnictwa w Turku ma swoje korzenie już w 1962 roku, kiedy to powstało Turkowskie Towarzystwo Kultury. Organizacja ta, posiadająca w swoim składzie sekcję muzealną, w pierwszym dziesięcioleciu działalności organizowała różnego rodzaju wystawy oraz gromadziła eksponaty, które były ściśle związane z historią oraz kulturą zarówno miasta, jak i jego okolic.
W wyniku tej dynamicznej działalności, w 1972 roku otwarto Izbę Regionalną znajdującą się przy Powiatowym Domu Kultury. Placówka ta funkcjonowała pod tą nazwą aż do 1978 roku, zdobywając w tym czasie status instytucji państwowej w 1975 roku oraz przeprowadzając się do pomieszczeń ratusza w 1977 roku. Od 1978 roku muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Rzemiosła Tkackiego, stanowiąc filię Muzeum Okręgowego w Koninie.
W 1984 roku placówka zyskała pełną samodzielność i stała się jednostką miejską. W 2001 roku rozpoczęła się przebudowa budynku ratusza, mająca na celu przystosowanie przestrzeni wyłącznie do celów muzealnych. Otwarcie po remoncie miało miejsce w maju 2012 roku, co zbiegło się ze zmianą nazwy na Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera.
Wystawy
Obecnie w muzeum można podziwiać kilka interesujących wystaw stałych, które ukazują bogatą historię oraz kulturę regionu. Oto one:
- „Turkowskie dzieło Józefa Mehoffera” – wystawa ta prezentuje sylwetkę oraz twórczość patrona muzeum, obejmująca aż cztery sale. W jej ramach można zobaczyć m.in. szkice i projekty witraży oraz polichromii, które zostały stworzone z myślą o kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.
- Wystawa archeologiczna – ta ekspozycja gromadzi eksponaty odkryte podczas wykopalisk, które miały miejsce od 2002 roku we wsi Gąsin. Prezentowane artefakty pochodzą z okresu kultury łużyckiej oraz skamieliny zwierząt sprzed tysięcy lat odkryte w trakcie wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Węgla Brunatnego Adamów.
- Wystawa etnograficzna – ukazuje codzienne życie tkaczy z Turku, których korzenie sięgają terenów takich jak Saksonia, Czechy, Austria i Węgry. Ekspozycja obejmuje rekonstrukcje tradycyjnych warsztatów pracy oraz wyposażenia mieszkań, w tym meble, przedmioty codziennego użytku oraz stroje.
- „1956 dni w okupowanym Turku” – unikalna wystawa nosząca tytuł „Opowieści pewnej ulicy – 1956 dni w okupowanym Turku”. Powstała na podstawie niezwykłego zbioru około 4 tysięcy oryginalnych negatywów, które zostały wykonane przez agendę terenową Kreisbildstelle Turek/Wartheland w czasie hitlerowskiej okupacji od października 1941 do grudnia 1943 roku. Zbiory te, znane jako „Archiwum Igły”, są jedyną tak obszerną kolekcją fotografii dokumentujących codzienne życie w okupowanym Turku w Polsce, a być może również w Europie.
Przypisy
- 1956 dni w okupowanym Turku - historia pewnej ulicy - Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera [online], www.muzeum.turek.pl [dostęp 01.12.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Ratusz w Turku (Polska) | Miranda (przedsiębiorstwo) | I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Turku | Nadleśnictwo Turek | Zdrojki (Turek) | Tur Turek | Stadion 1000-lecia w Turku | Domy tkaczy w Turku | Profim | Cmentarz ewangelicki w Turku | Poduchowne (Turek)Oceń: Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera