Sergiusz Mariusz Luliński, urodzony 23 września 1972 roku w Turku, jest wybitnym polskim chemikiem. W swoim życiu naukowym osiągnął tytuł profesora nauk chemicznych, dzięki czemu znacząco przyczynił się do rozwoju tej dziedziny wiedzy w naszym kraju.
Swoje dotychczasowe osiągnięcia oraz działalność akademicką związane są z Politechniką Warszawską, gdzie pełni rolę profesora, angażując się w edukację i badania chemiczne.
Życiorys
W 1996 roku zakończył studia na Politechnice Warszawskiej, co stanowiło podstawę jego dalszej kariery naukowej oraz zawodowej.
Swoją doktorat uzyskał w 2001 roku, również na swojej macierzystej uczelni, na podstawie rozprawy, która nosiła tytuł: Otrzymanie, struktura i właściwości (metaloksy)diorganoboranów. Promotorem jego pracy był uznany ekspert, Janusz Serwatowski.
W 2010 roku otrzymał stopień doktora habilitowanego na Politechnice Warszawskiej, bazując na pracy pt. Otrzymywanie wybranych fluorowco- icyjanopochodnych arylolitowych i ich zastosowanie w syntezie.
9 lipca 2018 roku, nadano mu tytuł profesora nauk chemicznych, co stanowi potwierdzenie jego wysokich kompetencji w dziedzinie chemii.
Profesjonalnie jest związany z Politechniką Warszawską, na której awansował do rangi profesora, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju tego prestiżowego ośrodka edukacyjnego.
W 2017 roku został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w edukację i postęp w dziedzinie nauk chemicznych.
Przypisy
- a b Sergiusz Luliński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.11.2021 r.]
- a b Złota Księga Nauki Polskiej – w 100 rocznicę odzyskania niepodległości. T. 1: A–Ł. Gliwice: Mastermedia, 2020 r., s. 707. ISBN 978-83-950638-1-7.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Hieronim Andrzejewski | Bogumiła Krassowska | Krzysztof Fordoński | Eugeniusz Szulc | Aleksander Sęk | Janusz Taborek | Andrzej Piasecki (politolog) | Maria Gąsiorowska (nauczycielka) | Anatol KojłoOceń: Sergiusz Luliński