Parafia Ewangelicko-Augsburska w Turku


Parafia Ewangelicko-Augsburska w Turku to opoka ewangelickiej społeczności, która jest częścią diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Znajduje się ona w dogodnej lokalizacji, przy ulicy 3 Maja.

W roku 2017 wspólnota ta obejmowała zaledwie około 100 wiernych, co świadczy o jej kameralnym charakterze i bliskich relacjach między członkami społeczności.

Historia

W okoliczności osadnictwa wyznania ewangelickiego, które miało miejsce z Saksonii, Śląska oraz Prus Wschodnich, Turek w latach dwudziestych XIX wieku przyłączył się do parafii w Władysławowie. Jednak w obliczu dynamicznego rozwoju lokalnego zboru, samodzielna parafia została utworzona w 1837 roku.

W 1840 roku powstał projekt nowego kościoła parafialnego, którego twórcą był Henryk Marconi. Prace budowlane rozpoczęto nieco później, bo prawie dekadę po rozpoczęciu procesu planowania, za sprawą ks. Wilhelma Augusta Posselta, proboszcza. Końcowym efektem tych wysiłków była możliwość prowadzenia nabożeństw w świątyni, co miało miejsce częściowo w 1851 roku.

Niestety, w czasie epidemii cholery, która nawiedziła miasto, zmarło aż 215 członków zboru, w tym także duszpasterz, który sprawował opiekę nad wspólnotą. W 1852 roku nowym proboszczem został ks. Karl Ludwig Teichmann, który podjął się kontynuacji prac budowlanych. Jego kadencja, która trwała 38 lat, doprowadziła do ukończenia świątyni oraz budowy domu parafialnego, plebanii i szkoły wyznaniowej.

W 1880 roku niestety doszło do tragicznego incydentu, jakim był pożar, który zniszczył kościół. Na szczęście został on odbudowany, a wieża dobudowana pod koniec XIX wieku, w czasach gdy proboszczem był ks. Karl Schroeter. Od 1913 roku funkcję proboszcza objął ks. Leon Johann Sachs, którego wpływ na miejscową społeczność był znaczący, w tym również jako jeden z założycieli gimnazjum.

W 1923 roku parafia w Turku zarejestrowała 3300 wiernych. Oprócz kościoła, posiadała cztery sale modlitwy oraz dziesięć cmentarzy. Dzięki staraniom proboszcza w 1928 roku powstał także budynek domu starców, który od 1917 roku funkcjonował w wynajmowanych lokalach.

Okres II wojny światowej przyniósł wiele trudności. Podczas niemieckiej okupacji, ks. Sachs został usunięty z parafii wraz z rodziną z powodu odmowy podpisania Volkslisty. Niestety, wszystkie dokumenty parafialne zostały wywiezione przez okupantów, co przyczyniło się do chaosu w lokalnej wspólnocie.

Po zakończeniu wojny liczba wiernych znacznie spadła, co było efektem licznych emigracji. Ksiądz Sachs, którym był przedwojenny duszpasterz, powrócił do Turku, ale jego obowiązki z powodu stanu zdrowia przejęły córka i żona. Leon Johann Sachs zmarł w 1947 roku. Następnym proboszczem, który objął parafię w latach 1951–1977, był jego syn, ks. Jerzy Sachs, po nim administrację przejął ks. Andrzej Mendrok z parafii w Koninie, który pełnił tę funkcję od 1984 do 2011 roku.

Współczesność

Od 2012 roku parafią zarządza ks. Waldemar Wunsz, który sprawuje swoją funkcję jako proboszcz-administrator. Pochodzi on z parafii w Koninie. Warto zaznaczyć, że nabory do kościoła ewangelickiego w Turku odbywają się regularnie w każdą pierwszą oraz trzecią niedzielę miesiąca. Oprócz tego, nabożeństwa mają również miejsce w dni świąteczne.

Przypisy

  1. Turek. Lekcja historii i… nie tylko. Turek24, 14.06.2017 r. [dostęp 03.05.2020 r.]
  2. Stefan S. Grelewski, Wyznania protestanckie i sekty religijne w Polsce współczesnej, Lublin 1937 r., s. 239.
  3. Luteranie.pl - Konin
  4. a b c d e f g h Parafia Ewangelicko-Augsburska w Koninie - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Turku. Z dziejów Parafii

Oceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Turku

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:24