Prawo

Gdzie znaleźć lojalnych pracowników? Sprawdź, jak robi to Spółdzielnia Socjalna Honolulu

– Naszym głównym celem jest wprowadzanie osób z niepełnosprawnością na rynek pracy – mówi Przemysław Sołtysik, prezes zarządu Spółdzielni Socjalnej Honolulu. – Skoncentrowaliśmy się na osobach z niepełnosprawnością intelektualną.

Spółdzielnia Honolulu, istniejąca od 2014 roku, prowadzi klubokawiarnię Drzwi Zwane Koniem w Katowicach, gdzie zatrudnia 13 osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i lekkim. Działalności gastronomicznej towarzyszy kulturalna – przed pandemią w klubokawiarni odbywało się nawet 300 wydarzeń kulturalnych rocznie. Spółdzielnia planuje też uruchomić sklep internetowy z rękodziełem tworzonym przez osoby z niepełnosprawnościami, a ponadto organizuje staże i praktyki dla osób niepełnosprawnych. Założyły ją Stowarzyszenie PFEE oraz Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.

– Staramy się być przestrzenią otwartą, nie wszystkie wydarzenia organizujemy sami – mówi prezes Spółdzielni.

Działalność kulturalna to koncerty, warsztaty, pokazy filmowe, prelekcje, sceny oraz warsztaty improwizacji scenicznej, spotkania bookoholików, english meetingi czy też giełdy płyt i winyli. Klubokawiarnia bywa też miejscem festiwalowym, na stałe współpracuje z Ars Independent Festival, Xenium Demoparty oraz A festivalem. Dzięki temu, a także być może dzięki zabytkowej siedzibie zyskała stałe grono bywalców. Mieści się bowiem w dziewiętnastowiecznej, neoklasycystycznej willi Kramstów.

Zabezpieczenie z pożyczką

Na samym początku działalności (2015) w dostosowaniu lokalu do potrzeb gastronomicznych pomogła preferencyjna pożyczka dla podmiotów ekonomii społecznej oferowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i współpracującą z nim instytucję Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych (TISE). W tym roku organizacja skorzystała z niskooprocentowanej pożyczki w wysokości 100 tysięcy zł.

Zobacz nasz poradnik, jak podmioty ekonomii społecznej mogą skorzystać z pożyczki BGK

– To była pożyczka płynnościowa, na którą zdecydowaliśmy się w niepewnych czasach pandemii. To narzędzie stworzone na ten czas przez BGK dla podmiotów ekonomii społecznej. Idealne dla nas zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych wydarzeń, aby zapewnić ciągłość działalności – mówi Przemysław Sołtysik.

Chwali sobie taką możliwość, ponieważ pożyczka może zostać umorzona w 25%, jeśli organizacja zachowa wszystkie miejsca pracy.

Niepelnosprawni.pl

Najczęściej czytane