Utrata chromosomu Y zwiększa u mężczyzn ryzyko choroby Alzheimera
Utrata chromosomu Y zwiększa u mężczyzn ryzyko choroby Alzheimera
Niepelnosprawni.pl

Na chorobę Alzheimera bardziej narażeni są mężczyźni, którzy mają więcej komórek krwi pozbawionych chromosomu Y – wynika z badań prof. Jana Dumanskiego z wydziału immunologii, genetyki i patologii uniwersytetu w Uppsali (Szwecja).

Specjalista powiedział PAP, że w przyszłości badanie chromosomu Y w komórkach krwi prawdopodobnie będzie można wykorzystać do prognozowania choroby Alzheimera, jak również innych chorób, w tym wielu nowotworów.

Prof. Dumanski pisze o tym w najnowszym wydaniu „American Journal of Human Genetics”. Badania, które przeprowadził wspólnie z Larsem Forsbergiem z tej samej uczelni, zaprezentowano podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka (ESHG), który odbył się w Barcelonie.

3200 przebadanych mężczyzn

Prof. Dumanski, który urodził się Krakowie i od 1985 r. przebywa w Szwecji, wraz z Forsbergiem oraz badaczami z Wielkiej Brytanii, Francji, USA i Kanady przebadał próbki krwi 3,2 tys. mężczyzn w wieku od 37. do 96. roku życia. U 17 proc. z nich w komórkach krwi stwierdzono co najmniej dziesięcioprocentowy ubytek chromosomu Y.

Obaj badacze stwierdzili, że mężczyźni w stosunkowo młodszym wieku, którzy wykazywali ubytek chromosomu Y w komórkach krwi, częściej później cierpieli na chorobę Alzheimera. Brak tego chromosomu stwierdzono również u starszych mężczyzn już chorujących na to schorzenie.

Prof. Dumanski wyjaśnia, że komórki krwi, które badano, związane są z układem immunologicznym. Utrata w nich chromosomu Y upośledza ich funkcjonowanie, co z kolei może tłumaczyć większą podatność na choroby.

 

Wiecej na portalu Niepelnosprwani.pl

 
 
 
 
 
© 2014 - 2021  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl