1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także opiekunom osób dorosłych?
Niepelnosprawni.pl
24 Maj, 2016 - 15:17

Kobiecie, która opiekuje się swoją matką, odmówiono przyznania świadczenia pielęgnacyjnego (obecnie w kwocie 1300 zł). Matka od 51. roku życia ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności. Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu uznał, że ta odmowna decyzja jest niewłaściwa.

1300 zł świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także opiekunom osób dorosłych?
Niepelnosprawni.pl
REKLAMA
.

Córka, opiekująca się matką, zwróciła się do burmistrza swojego miasta o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Ten odmówił jej takiego prawa, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze podtrzymało jego decyzję. Do dalszej sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).

Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest wtedy, gdy niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała przed ukończeniem 18 roku życia lub do 25 roku życia w przypadku pobierania nauki.

Brać pod uwagę orzeczenie Trybunału

W opinii RPO, co było również argumentem występującej do sądu córki, instytucje, które decydują o przyznawaniu świadczenia, powinny opierać się na przepisach, biorąc pod uwagę wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 21 października 2014 r. Trybunał orzekł wtedy, że zasada przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, zgodnie z którą prawo do niego uzależnia się od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodna z Konstytucją.

Według Trybunału, przesłanka wieku powstania niepełnosprawności osoby wymagającej opieki, stanowiąca warunek przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, powoduje zróżnicowanie sytuacji prawnej także w gronie opiekunów dorosłych osób z niepełnosprawnością. Takie zróżnicowanie w wersji przyjętej przez ustawodawcę nie ma konstytucyjnego uzasadnienia.

„Ustawodawca powinien w jednakowy sposób uregulować prawo do świadczenia pielęgnacyjnego opiekunów osób niepełnosprawnych, które nie są dziećmi” – podkreślał sędzia TK w uzasadnieniu wyroku w 2014 r.

 

Więcej w portalu Niepelnosprawni.pl

Redakcja portalu TurekBezBarier.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.

Reklama

 
Copyright:TurekbezBarier    2014 - 2018   Wszystkie prawa zastrzeżone.