Odłącz myszkę na godzinę i dołącz do akcji Integracji
Niepelnosprawni.pl
19 Maj, 2016 - 12:19

19 maja 2016 r. po raz trzeci odbywa się „Godzina bez myszy”. Akcja, zainicjowana przez Integrację, stanowi część polskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Dostępności. Odłącz mysz i przekonaj się, jak ważna jest dostępność stron internetowych.

Odłącz myszkę na godzinę i dołącz do akcji Integracji
Niepelnosprawni.pl
REKLAMA
.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy przez wybraną przez siebie godzinę 19 maja nie używać myszy, touchpada lub ekranu dotykowego. Dlaczego? Rzecz w tym, że urządzenia te są niedostępne dla części osób z niepełnosprawnością. Osoby niewidome, a także np. osoby, którym ruchy spastyczne uniemożliwiają korzystanie z myszy, do nawigowania po stronach używają samej klawiatury. Używanie klawisza Tab, skrótów klawiaturowych i nawigacji przy użyciu strzałek pozwoli przekonać się, na ile dostępne są odwiedzane przez nas strony internetowe.

Dzień dostępności

„Godzina bez myszy” ma za zadanie uświadomić przeciętnym użytkownikom sieci, jak powszechne są bariery w dostępności stron internetowych, napotykane przez osoby z niepełnosprawnością. Akcja organizowana jest w Światowym Dniu Świadomości Dostępności (Global Accessibility Awareness Day), który w tym roku obchodzimy 19 maja.

Inicjatorem akcji jest amerykański programista Joe Davon. W 2011 r. zaproponował jej zorganizowanie, sugerując, że twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do estetyki, zapominając o najważniejszym elemencie budowy serwisów – funkcjonalności.

W Polsce liczbę osób z niepełnosprawnością szacuje się na blisko 5 milionów. Dla osób o ograniczonej mobilności internet stanowi okno na świat, ale często nie mogą w pełni korzystać z jego możliwości. Poważne ograniczenia wynikają m.in. ze zbyt małego kontrastu kolorów, braku opisów alternatywnych przy zdjęciach i infografikach, nieprawidłowo zbudowanych tabel oraz filmów pozbawionych napisów lub tłumaczenia na język migowy. Praktyki te dotyczą zarówno stron firm, jak i urzędów, co utrudnia dostęp do informacji publicznej ponad 10-procentowej grupie obywateli.

 

Więcej w portalu Niepelnosprawni.pl

Redakcja portalu TurekBezBarier.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.

Reklama

 
Copyright:TurekbezBarier    2014 - 2018   Wszystkie prawa zastrzeżone.