Turek Online

 
 
 
 

Ankieta

Turek miastem bez barier?
Tak
64%
Nie
27%
Nie wiem
9%
Razem głosów: 110

Pogoda

Wózki inwalidzkie dla najbardziej potrzebujących

Dzięki inicjatywie i współpracy Fundacji „Joni i Przyjaciele Polska” oraz Kościoła Chrześcijańskiego „Jezus Żyje” 40 niepełnosprawnych osób z powiatu tureckiego we wtorek, 13 czerwca otrzymało wózki inwalidzkie. Akcja wręczania wózków odbyła się w Szkole Podstawowej nr 4.

Wózki inwalidzkie dla najbardziej potrzebujących

Organizację Joni i Przyjaciele założyła znana na całym świecie niepełnosprawna Joni Eareckson-Tada. Kobieta jako nastolatka uległa ciężkiemu wypadkowi. Złamała kręgosłup skacząc do wody. Choć sparaliżowana postanowiła całe swoje życie poświecić niesieniu pomocy innym. Dzięki niej tysiące osób niepełnosprawnych na całym świecie otrzymało wózki. Program „Wózki dla świata” realizowany jest od 1996 roku.

Zebrane w USA używane wózki są naprawiane i odnawiane, a następnie wysyłane do krajów, gdzie jest na nie największe zapotrzebowanie. W Polsce dzięki kościołom i stowarzyszeniom sprzęt trafił m.in. do mieszkańców Poznania, Ciechanowa, Ostródy, Swarzędza, czy Gniezna. W tym roku na liście znalazły się takie miasta jak Kalisz, Ostrów Wielkopolski, a także Turek.

Akcja rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Przedstawiciele Fundacji „Joni i Przyjaciele Polska” oraz Kościoła Chrześcijańskiego „Jezus Żyje” wraz z zainteresowanymi wypełniali ankiety, które trafiały do fundacji Joni Eareckson-Tada w USA.

Stamtąd, po pozytywnej weryfikacji wracały do Polski. Wolontariusze kontaktowali się z potencjalnymi nabywcami, informując także o terminie otrzymania wózka. Co ciekawe, wraz z wózkami do Polski przyleciała grupa amerykańskich wolontariuszy i fizjoterapeutów. Dlatego w turkowskiej „Czwórce” w specjalnie na tę okazję wynajętej sali gimnastycznej pojawili się tłumacze języka angielskiego, którzy na bieżąco tłumaczyli rozmowy pomiędzy amerykańskimi wolontariuszami, a nabywcami wózków i ich rodzinami.

Każdy wózek dobierany był do potrzeb pacjenta, do jego wzrostu, wagi oraz choroby. Dla niektórych były to chwile pełne radości i wzruszeń, a otrzymany dar szansą na lepsze i łatwiejsze funkcjonowanie w codziennym życiu.

Akcję koordynował Mirosław Kujawa, przekazując ciepłe słowa wsparcia i otuchy, zarówno dla bohaterów dzisiejszego spotkania, jak i przybyłych z zza oceanu gości.

Organizatorzy serdeczne podziękowania składają dla dyrektor SP 4- Marii Kukulskiej, za wyrozumiałość, empatię oraz bezinteresowność.

iTurek.net

Podobne Artykuły

Redakcja portalu TurekBezBarier.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
 
 
©    2017    Grupa EmediaWeb   Wszystkie prawa zastrzeżone
Ralizacja T.M