Wyższa kwota wolna od podatku. Kto zyska? Co z ulgą rehabilitacyjną?
Wyższa kwota wolna od podatku. Kto zyska? Co z ulgą rehabilitacyjną?
Niepelnosprawni.pl

Prezydent podpisał ustawę o kwocie wolnej od podatku, co oznacza, że od 2017 r. będą obowiązywały inne progi kwoty wolnej od podatku. Kto na tym zyska, a kto straci? Jak to się odbije na portfelach osób z niepełnosprawnością?

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Dotychczas wynosiła ona w Polsce 3091 zł. Był to przepis zakwestionowany w zeszłym roku przez Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że kwota wolna od podatku jest niższa od minimum egzystencji i uznał za konieczne jej podniesienie. Ustawa, w ekspresowym tempie przyjęta przez Sejm i podpisana przez Prezydenta, jest realizacją tego wyroku Trybunału.

Różne zarobki, różne kwoty wolne

Według Ministerstwa Finansów (MF), na podwyższeniu kwoty wolnej od podatków zyska ponad 3 mln Polaków – głównie tych z najniższymi zarobkami, studentów, emerytów i rencistów. 20 mln Polaków nie zyska, ani nie straci. W ograniczonym zakresie straci 450 tys. osób, a 250 tys. najbogatszych straci prawo do ulgi podatkowej.

  • Kwota wolna od podatku od przyszłego roku wyniesie 6600 zł.
  • Przy dochodach od 6600 zł do 11 tys. zł rocznie kwota będzie się zmniejszać.
  • Przy dochodach od 11 tys. zł do 85528 zł rocznie wyniesie ona tyle co obecnie, czyli 3091 zł.
  • Dla osób o dochodach powyżej 85528 zł rocznie kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu.
  • Zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli prawa do kwoty wolnej w ogóle.

Co z rencistami?

„Rencista, który otrzymuje rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy w kwocie 750 zł, zapłaci niższy podatek dochodowy za 2017 r. aż o 287 zł – podaje na swojej stronie Ministerstwo Finansów. – Zobaczmy różnicę: w 2016 r. podatek wynosi 366 zł, a w 2017 r. tylko 79 zł (przy dochodzie do opodatkowania w wysokości 9 tys. zł).”

Inny przykład ze strony resortu finansów: „Osoba, która otrzymuje rentę socjalną w kwocie 840 zł, zapłaci podatek dochodowy za 2017 r. w wysokości 345 zł, podczas gdy w 2016 r. to 477 zł. Przy dochodzie do opodatkowania w wysokości 10.080 zł podatek będzie niższy o 132 zł.”

Na co należy zwrócić uwagę w kwestii kwoty wolnej od podatku, jeśli chodzi o pobierających renty?

- Świadczenia osób z rentami podatkowo rozliczane są przez organ rentowy – mówi dr Mariusz Cieśla, doradca podatkowy i skarbnik Krajowej Rady Doradców Podatkowych. – Oczywiście dostosuje on naliczanie podatku do nowej kwoty wolnej na ogólnych zasadach. Ponieważ renta przyznawana jest w kwocie brutto, to zmiana kwoty wolnej przy osobach ją pobierających będzie skutkowała podwyższeniem kwoty netto.

Inne brutto, inne netto

Trzeba jednak pamiętać, że stanie się tak tylko dla tych osób, których świadczenie nie przekracza kwoty 11000 zł brutto rocznie. Do dochodu w wysokości 6600 zł brutto kwota wolna całkowicie niweluje podatek, potem zmniejsza się systematycznie. Powyżej 11000 zł brutto rocznie, aż do kwoty progu podatkowego 85528 zł brutto rocznie, kwota wolna pozostanie bez zmian, co spowoduje także brak zmian w kwocie netto świadczenia.

- Gdyby świadczenie było wyższe niż kwota progu podatkowego, to pobierające je osoby dostaną odpowiednio mniej netto świadczenia, z uwagi na zmniejszoną kwotą wolną od podatku – tłumaczy ekspert. – Powyżej granicy 85528 zł kwota będzie natomiast stopniowo zmniejszana, a zarabiający ponad 127 tys. zł w ogóle nie będą mieli kwoty wolnej od podatku.

Więcej w portalu Niepelnosprawni.pl

 
 
 
 
 
© 2014 - 2019  Wszystkie prawa zastrzeżone.  Grupa Emediaweb.pl