Będzie zasiłek dla czekających na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
Niepelnosprawni.pl
30 Sierpień, 2016 - 15:39

Osoby z niepełnosprawnością, które oczekują na wydanie orzeczenia, a uprawnione są do pobierania zasiłku stałego z ośrodka pomocy społecznej, będą go mogły otrzymać już od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności. W okresie oczekiwania na orzeczenie przysługiwał im będzie także zasiłek okresowy. Tak zakłada projekt nowelizacji Ustawy o pomocy społecznej. Konsultacje publiczne potrwają do 14 września 2016 r.

Będzie zasiłek dla czekających na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności
Niepelnosprawni.pl
REKLAMA
.

Jest to realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 6 października 2015 r., który uznał, że przyznanie zasiłku stałego osobie całkowicie niezdolnej do pracy, ze znacznym stopniem niepełnosprawności, bez innych środków utrzymania, od miesiąca złożenia wniosku o zasiłek jest niekonstytucyjne.

„Trybunał zwrócił uwagę, że jeżeli osoba wystąpiła o stwierdzenie niepełnosprawności, a następnie ze względu na tę niepełnosprawność, powodującą brak środków utrzymania, występuje o zasiłek stały, świadczenie to powinno zostać jej przyznane od dnia stwierdzenia niepełnosprawności uniemożliwiającej podjęcie pracy (po stwierdzeniu, że ta niepełnosprawność jest źródłem braku dochodu)” – czytamy w uzasadnieniu do projektu nowelizacji.

Pieniądze wstecz

Nowela zakłada, że osoba, która nie posiada ważnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, a złoży wniosek o zasiłek stały wraz z wymaganą dokumentacją i potwierdzeniem złożenia wniosku o wydanie orzeczenia, otrzyma zasiłek wstecz, od daty wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności.

Oczekując na wydanie orzeczenia, osoba ta będzie mogła otrzymać zasiłek okresowy, bez składania wniosku, konieczne zaś będzie spełnianie wymogów ustawowych, również dochodowych, do jego otrzymania.

„Wysokość zasiłku stałego wypłacanego wstecz zostanie ustalona z uwzględnieniem przyznanego wcześniej zasiłku okresowego, aby uniknąć dublowania się świadczeń” – czytamy w uzasadnieniu.

Zgłoś uwagi do projektu

Szacuje się, że nowelizacja może dotyczyć 2860 osób. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

 

Więcej w portalu Niepelnosprawni.pl

 

 

Redakcja portalu TurekBezBarier.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.

Reklama

 
Copyright:TurekbezBarier    2014 - 2018   Wszystkie prawa zastrzeżone.